Yılbaşı Geleneklerinin Bilmediğiniz Sebepleri

Yılbaşı Geleneklerinin Bilmediğiniz Sebepleri
Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/yasam/yilbasi-geleneklerinin-bilmediginiz-sebepleri/
RSS

Yılbaşına hazır mısınız? Peki yılbaşı kutlamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni yıla girerken eğlencenin dibine vuranlar bir yana yeni yıl kutlamalarına tepki gösterenlerin sayısı da bir hayli fazla. Her yıl olduğu gibi 2018’in sonlarına doğru tartışmalar büyüyor. Bana kalırsa keyfiniz bilir ister kutlayın ister kutlamayın. Ancak kutlayanlara da kutlamayanlara da saygımızı kaybetmemeliyiz.

Yılbaşı demişken, yeni yıla özgü gelenekler vardır. Kırmızı giyinmek, çam ağacı süslemek ve hediye çekilişleri yapmak ülkemizde en bilindik geleneklerden bazılarıdır. Yılbaşı kültürüne yer vereceğimiz ülkelerin ilginç yılbaşı geleneklerinden ve ne anlama geldiklerinden bahsedeceğiz.

Yılbaşı Gecesi

Dünyanın çeşitli ülkelerindeki insanlar yeni yılla ilgili farklı inanışlara sahipler. Farklı ülkelerde yaşayan, farklı yemekler yiyen, farklı giyinen, farklı dinlere mensup bu insanların tek ortak noktası geçmiş yıllardaki kötü ruhları evlerinden kovmaktır. Aslında hepimiz birbirimizden ayrıymış gibi davransak da isteklerimiz aynıdır. Bu yüzden yılbaşı tüm dünyayı aslında aynı çatı altında toplayan bir gelenektir.

Yılbaşında Neden Kırmızı Giyilir?

Kırmızı renk aşk, tutku ve şehvetin rengidir. Bu yüzden yeni yılın aşkla ve mutlulukla geçirileceğine inanılır. Üstelik yılbaşı gecesi 00:00’da kırmızı iç çamaşırının şans, para, mülk getireceği gibi inanışlar da bulunur. Ancak kırmızı renginin iç çamaşırda olması gerekir aksi durumda uğursuzluk getirecektir.

Yılbaşında Neden Ağaç Süslenir?


Çam ağacı süslemek yılbaşının olmazsa olmazları arasındadır ve bizim ülkemizde de çam ağacı süslenir. Her evde çam ağacı süsleniyor diyemesek de alışveriş merkezlerinde, belirli restaurant-cafelerde ya da diğer kamu alanlarında ışıl ışıl parlayan çam ağaçlarına rastlarız. Kimileri tarafından çam ağacı süsleme geleneği Hristiyanlıkla ilişkilendirilse de aslında çok öncesine dayandığını söylemeliyiz.

Yılbaşı ağacı diğer bir deyişle noel ağacı tek tanrılı inançların henüz kabul edilmediği bir döneme ait bir ritüeldir. Paganlar doğadaki herşeye saygı duyar ve benimserlerdi. Paganların çam ağacını süslemeleri doğaya olan saygılarını sunma biçimlerini ifade eden bir ritüeldir. Eski Mısırlılar ve Çinliler ise yaprak dökmeyen ağaçları ölümsüzlüğün sembolü olarak kabul ettikleri için süslerlerdi.

Hristiyanlık kabul edildikten sonra da şeytanı kovmak amacıyla İskandinavlılar çam ağaçlarını süslemeye devam ettiler. Aslında tarihe bakıldığında ağaç süslemenin kökeninde hiçbir kötü niyetin olmadığını görüyorsunuz. Eğer mutlu olacaksanız çam ağacını süsleyebilirsiniz. Nihayetinde kimseye bir zararı dokunmayan bu geleneğin sürdürülmesinde bir sakınca görmemek gerekir.

Yılbaşında Neden Hindi Yenir?

Yılbaşı ile hindinin bir ilgisi olduğunu düşünüyorsanız öncelikle yanlış bir fikre sahip olduğunuzu söyleyelim. Hindinin ne yılbaşı ile ne de Hristiyanlıkla bir ilgisi yoktur. Amerika kıtası keşfedilmeden önce hindiler henüz evcilleştirilmemiş yabani hayvanlardı. Amerika kıtası keşfedildikten sonra gelişen insan ilişkileriyle birlikte hindi avcılığı konusunda bilgi edinen İngilizler Şükran günlerinde bir teşekkür olarak hindi kesip yediler.

Sonuç olarak, Yılbaşı ile Hristiyanlığın bir ilgisi yoktur. Çam ağacı süslemek, hediye almak, hindi yemek gibi alışkanlıklar 31 Aralık gecesi yeni bir yıla başlayan insanların mutlulukla kalplerini umutlarla doldurdukları, yeni hayatlarına başlangıçlarını kutladıkları bir gecedir.

Hristiyanlarla ilgili olan kısım Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı 25-26 Ocak Noel Bayramı’dır. Asla yılbaşı ile ilgisi yoktur. Hindi etini yemenin dinimiz açısından da hiçbir sakıncası yoktur.

Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/yasam/yilbasi-geleneklerinin-bilmediginiz-sebepleri/
RSS

4 Comments

Bir cevap yazın

Bizi arkadaşlarına tavsiye eder misin?