Kahve Türleri ve Özellikleri

Kahve Türleri ve Özellikleri
Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/yasam/kahve-turleri-ve-ozellikleri/
RSS

Kahve sever misiniz? Kahve tutkunlarının mutlaka bildiği ve çok sevdiği kahvelere yer vereceğimiz yazımızda kahvelerin türlerinden ve nasıl pişirildiğinden bahsedeceğiz. Aynı zamanda kahvenin nasıl ortaya çıktığından ve o ünlü kahvelerin ilk nerede içildiğinden de bahsedeceğimiz bu yazımızda sizi arkadaşlarınızın arasında havalı gösterecek bilgiler de öğrenebilirsiniz.

Kahve Türleri ve Özellikleri

Kahve sevenler bilirler kış mevsimi kahve ihtiyacını 2’ye katlayan günlerle doludur. Hiç kuşkusuz güzel ve koyu bir sohbetin, arkadaşlarla muhabbetin, yoğun iş gününün ve uykusuz geçen gecelerin olmazsa olmazıdır. Özellikle Türk kahvesi olmazsa olmazımızdır.

Ancak farklı kahve kültürlerine de yabancı kalmadık dememe de gerek yok. Popüler kültürle birlikte büyük kahve dükkanları hayatımızda uğramadan geçemediğimiz duraklardan olmuştur. Ben bugün sütlü kahvemi yudumlarken ilk olarak kahvenin nasıl ortaya çıktığından bahsedeceğim.

Kahvenin Çıkış Noktası

Kahve bitkisinin yetiştiği Etiyopya’da köle ticareti yapılıyordu. Yolda yürüyen ve yorulan kölelerin yol kenarında bulunan kırmızı meyveleri çiğneyerek tükürdüklerini gören tüccarlar onların daha enerjik olarak yolculuğa devam ettiklerini farkettiler. Böylelikle ağaçlardaki kahve çekirdeklerini toplayarak ticaretini yapmaya başladılar. Bir başka rivayet ise 9. yüzyılda çobanın keçilerini kahve bitkilerini yerken gördüğünü ve canlandıklarını söylemesine dayanır. Ardından bir rahibin kahve meyvesiyle kendine bir içecek hazırladığı ve tüm gece uyanık kaldığına inanılır.

Kahve Türleri ve Özellikleri
Kahve Türleri ve Özellikleri

Türkiye’ye İlk Kahve Ne Zaman Geldi?

Türkiye’nin ilk kahve deneyimi 1727 yılına dayanıyor. Brezilya’dan ithal edilen kahve Anadolu bölgesinde de yetiştirilmeye çalışıldı ancak başarılı olunamadı. 2004 yılında kahve tarımı tekrar denendi ve şu an Mersin, Antalya, Anamur olmak üzere 16 hektarlık bir alanda yetiştiriliyor.

Kahve Çeşitleri

Kahve, fincanlarımıza dolmadan önce epey uzun bir yolculuktan geçiyor. Kahve, coffea ağacında yetişen bir ağacın çekirdeklerinin kavrulup  öğütülmesi ile içime hazır hale geliyor. Kahvenin yetiştiği ağaçların kiraza benzeyen kırmızı meyveleri vardır. Bu meyvelerin içinde iki çekirdek  bulunur. Bu ağaçlar kolay yetişmezler ve dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlarlar. Bilindiği kadarıyla 30-40 yıl boyunca aralıksız  meyve verebilirler. Yağışın düzenli olduğu tropik meyvelerde yetişiyor.

Başta Brezilya olmak üzere Vietnam ve Kolombiya kahve üretiminde lider ülkelerdendir. Kahvenin yetiştiği toprağın türü, ağacın beslendiği su, güneşlenme süresi, yetiştiği bölgenin nem oranı kahvenin tadı üzerinde değişiklik gösterebilir.

1.Espresso

Espresso kahvenin en saf hallerinden biridir. İnce çekilmiş çekirdeklerin basınçlı sıcak sudan geçirilmesi ile elde edilir. Sade ve sert bir kahve olan espresso klasik bir İtalyan kahvesidir. Türk kahvesinde olduğu gibi kalitesi bol köpüklü olmasından anlaşılabilir.
Tadı oldukça acıdır, kahvede şeker kullananların tercih etmeyeceği bir kahve türü olan espresso limon ile servis edildiğinde espresso romano olarak isimlendirilir. Espresso makineleri ve cezveleri ile yapılan bu kahve türü gerçek kahve severler tarafından çok tercih edilir.

2. Cappuccino

Cappuccino, latte ile benzerdir ama espressolu bir kahve içeceğidir. Cappuccino’nun yapılması için süt, süt köpüğü ve espresso gereklidir. Cappuccinoda işin püf noktası sütün iyi köpürmesidir. Süt köpüğü kıvamında olmazsa cappuccinonun tadını alamazsınız.

3. Americano

Americano, espressoya göre daha seyrek bir kahve türüdür. Daha yumuşak bir içimi vardır. Espresso bir fincana alınır ve üzerine buharla ısıtılmış su eklenerek servis edilir. Hafif bir kahvedir.

4. Latte

Sütlü kahveler arasında oldukça popüler olan latte, espressoya üç ya da beş ml oranında buharlanmış süt eklenerek yapılır. Oldukça revaçta olan bir kahve türü olarak lattenin yumuşak bir içim bulunur. Latte, İtalyanca’da süt anlamına gelir.

5. Mocha

Mocha kahvenin adı Yemen‘deki bir limandan alınmıştır. Günümzdeki en yakın haliyle kahve içiminin Yemen’e dayandığını daha önce de dile  getirmiştik. Bir tür latte olan mocha süt ve çikolata ile yapılmaktadır. Dolayısıyla yumuşak bir içimi olan bu kahvenin latteden tek farkı içeriğinde çikolata barındırmasıdır. Tam olarak çikolata olmasa da kakao tozu, çikolata şurubu vs. bulunur.

6. Macchiato

İsmini espressonun üzerine bir kaşık köpük döküldüğünde kahvenin üzerinde leke oluşmasından alan macchiato, İtalyanca’da benekli anlamına gelir. Espresso size sert gelen bir kahve ise tercih edebileceğiniz seçeneklerden biridir.

Gördüğünüz gibi kahve çeşitleri aldıkları isimlerle kulağa çok farklı ve cezbedici gelse de birbirlerinden farkları yoktur. Bu kahveleri evde hazırlayabilirsiniz, kendi zevkinize göre sunumuna ulaşabilirsiniz.

Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/yasam/kahve-turleri-ve-ozellikleri/
RSS

Bir cevap yazın

Bizi arkadaşlarına tavsiye eder misin?