Meme Kanseri Riski

Meme Kanseri Riski
Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/saglik-guzellik/saglik-meme-kanseri-riski/
RSS

Meme kanseri kadınların hayatındaki risklerden biridir. Her 10 kadından birinin meme kanseri olması bize bu riskin ne kadar yakın olduğunu hatırlatıyor. Durun telaşlanmaya gerek yok! Meme kanserini yenmek elbette mümkün ama nasıl? Elbette erken teşhis hayat kurtarıyor.

Meme kanseri ile ilgili önemli soruları cevaplayacağımız bu yazıda risk faktörlerinden, belirtilerinden ve kendinizi nasıl muayene edeceğinizden bahsedeceğiz.

Meme Kanseri Riskini Taşıyor Olabilir Misiniz?

Meme kanseri söz konusu olduğunda erken teşhis son derece büyük önem arz ediyor. Erken teşhisin ilk aşaması risk faktörlerini bilmekten geçiyor. Uzmanlar risk faktörlerini 2 ana başlık altından grupladılar.

 • Önlenebilir Riskler
 • Önlenemez Riskler

Önlenebilir riskler yaşam şekli, beslenme, alışkanlıklar gibi sonradan edinilen hayatımıza dahil ettiğimiz ve kontrolümüz altında olan bölümü kapsar. Değiştirebileceğimiz bu riskler sigara ve alkol tüketimi, beslenme alışkanlıkları, stresten uzak durmak ve radyasyon gibi durumları ifade etmektedir. Sağlıklı bir hayat yaşamak ve tüm hastalıklardan uzak durabilmek için kaçınılmaz olan kuralları rutin hale getirmenizi tavsiye ediyorum.  Önlenemez riskler ise genetik olarak taşınan özellikleri ifade eder. Yaş, cinsiyet, meme dokusu gibi değiştirilemeyen etmenler de dahildir. Meme kanseri risk faktörlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Öncelikle daha önce meme kanseri teşhisi koyulmuş ve tedavisi tamamlanan kişiler risk altındadır ve düzenli olarak kontrollere devam etmelidir.
 • Ailede ya da akrabalarda meme kanseri teşhisi koyulmuş bir birey varsa, genetik olarak siz de risk altındasınız.
 • Rahim kanseri teşhisi koyulmuşsa meme kanseri de bir risktir.
 • Erken yaşta regl ve erken yaşta menopoz olduysanız da meme kanseri bir risk olarak görülmektedir.

Meme Kanseri Belirtileri

En belirgin meme kanseri belirtisi, elinizle memenize dokunduğunda yoğun bir kitle olduğunu farketmenizdir. Aslında oldukça basit olan bu yöntemi uygulayın ve şüpheli bir durumda mutlaka destek alın. Diğer belirtileri de şu şekilde sırayalabiliriz;

 • Memedeki kızarıklık ve morarma görülmesi, yara çıkması, yer yer küçük şişliklere rastlanması
 • Memede renk, şekil değişikliği, kabuklanma ve çatlaklar çıkması
 • Genel olarak memenin şeklinde ve boyutunda değişiklik olması
 • Memeden kanlı ya da normal akıntı gelmesi
 • Ağrı hissedilmesi

Kendinizi Muayene Edin!

Belirli aralıklarla kendinizi muayene etmeniz erken teşhiste hayati öneme sahiptir. Özellikle 20 yaş üstü her kadının ayda 1 kez bu kontrolü yapması tavsiye edilir. Meme kanseri riski 50-65 yaş aralığından daha sık görülse de muayeneyi aksatmayın. Peki bu muayeneyi nasıl yapmalısınız?

 • Işıklı bir ortamda ayna karşısında dikkatlice bakarak memenizde bir farklılık olup olmadığına bakın. Bu farklılıkları yukarıda sıraladığımız gibi kızarıklı, dokusunda bozulma, şekil ve boyut değişimi olarak kendini gösterebilir. Ellerinizi kalçalarınıza koyarak ve sağa sola dönerek de memenizi gözlemleyin.
 • Memenizi çapraz olarak tutun ve çok bastırmadan parmaklarınızın iç yüzeyiyle hareket ettirin.
 • Koltuk altılarınızı da kontrol edin ve ağrı olup olmadığını dokunarak ölçümleyin.

Kendinizi muayene ettikten sonra şüpheli bir durumla mı karşılaştınız? Paniklemeyin ve destek alın. Unutmayın ki psikolojik destek tedavinin en önemli noktasıdır.

Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/saglik-guzellik/saglik-meme-kanseri-riski/
RSS

Bir cevap yazın

Bizi arkadaşlarına tavsiye eder misin?