Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilatesin Faydaları Nelerdir?
Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/saglik-guzellik/pilatesin-faydalari-nelerdir/
RSS

Pilates son yılların en popüler sporlarından biri mi? Çok popüler olduğu konusunda hemfikiriz ancak pilates fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemi olarak kabul görmektedir ve bir spor dalı değildir. Temelinde kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek sorunları engellemek vardır. Ben de yakın dönemde pilatese başladım. İş yaşamındaki stres, boyun ve sırt ağrıları, hareketsizlik, monotonluk vb. nedenler beni pilatese yönlendiren sebeplerden bazılarıdır.

Pilates Nedir?

Pilates vücudun genel sağlığını iyileştirmeyi hedefleyen bir egzersiz sistemidir. Kasları güçlendirmeye ve esnekliğini artırmaya yönelik hareketlere dayalı olan bu spor Joseph Pilates tarafından 20. yüzyılın başlarında geliştirilmiştir.

Vücudun her bölümünü çalıştıran farklı egzersizler içerir. Kas ve iskelet sistemine yönelik birçok faydası bulunan pilates, vücudumuzu daha iyi tanımamızı ve gündelik hayatımızda zinde hissetmemizi sağlar. Ayrıca zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için kontrol bilimi olarak adlandırıldığını da söylemeliyim.

Egzersizlerin ana amacı zihnin ve bedenin bir bütün oluşturmasını sağlamaktır. Nefes ve hareketlerin doğru yapılması verimli olmanın ilk kuralını oluşturuyor.

Pilates Nasıl Yapılır?

Birçok eğitmene göre pilates bilinçli olarak yapılmadığında çeşitli sorunlara yol açabiliyor ya da verimli sonuçlara ulaşmayı imkansızlaştırıyor. Bu yüzden uzman kişilerden destek almanızı tavsiye ediyorum. Ülkemizde genellikle grup halinde yapılan pilates dersleri fitness kulüplerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel stüdyolarda alınabiliyor.

Başlangıç seviyesindeki hareketleri temel bacak hareketleri, karın ve kalça hareketleri ve vücut şekillendirme hareketleri olarak sıralayabiliriz.

Gerekli Malzemeler

Başlangıç seviyesinde egzersiz yapmak için birinci ihtiyacınız mattır. Esneme ve sıkılaşma için esnek bantlara da ihtiyacınız olacaktır. Bazı temel hareketler için pilates topunu da edinmeniz size yardımcı olur. Tüm bu malzemeleri spor malzemelerini satan mağazalarda ya da internette bulabilirsiniz.

Pilateste Önemli Noktalar

Öncelik olarak egzersizlerin düzenli ve güvenli yapılmasında fayda var. İlk seanslarda vücudunuzun belirli bölgelerinde ağrılar hissedilmesinin normal olduğunu söyleyen Göknur Hoca, belirli rahatsızlıklarda pilates hareketlerinin sınırlandırılması gerektiğini de söyledi.

Ayrıca pilatesin sadece bir egzersiz olmadığını da unutmayın. Esnekliğimizi ve koordinasyonumuzu artırırken zihinsel odaklanmayı da güçlendiren bir kondisyon sistemidir. Başta da söylediğimiz gibi doğru nefes alıp vermeyi öğreten fiziksel ve zihinsel bir sistemdir.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Kilo Kaybedersiniz: Yaptığınız diyeti pilates ile birleştirmeniz sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur. Orta düzeydeki hareketler ile dakikada 4 kalori yakabilirsiniz. İleri düzey pilates hareketleri ise dakikada 7.5 kalori yakmanıza yardımcı olur.

Sırt Kaslarınızı Güçlendirirsiniz: Yapılan araştırmalar göstermiştir ki düzenli olarak pilates yapan kişilerde bel ve kas ağrıları azalmıştır. Bunun yanında vücudun duruşlarının düzeldiğinden, sırt ve karın kaslarının güçlendiğinden ve esnediğinden de bahsetmişlerdir.

Stresti Azaltın: Yalnızca kilo vermezsiniz. Düzenli olarak yapılan fiziksel egzersizler sinir sisteminize de fayda sağlar. Anksiyete ve depresyon gibi problemlerle de başa çıkmanızda size destek olur.

Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/saglik-guzellik/pilatesin-faydalari-nelerdir/
RSS

Bir cevap yazın

Bizi arkadaşlarına tavsiye eder misin?