“Neden Kadın Demeliyiz?” Sorusunun Cevabı

“Neden Kadın Demeliyiz?” Sorusunun Cevabı
Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/feminizm/neden-kadin-demeliyiz-sorusunun-cevabi/
RSS

Neden kadın demeliyiz?” diye sorarlar. Çünkü “Ben kadınım!” dersiniz. Sonra da “Ne farkediyor ikisi de aynı!” derler. O zaman soruyorum, kadın olmak mı zor bayan olmak mı? Özellikle de kadınların “kadın” olarak anılmaktan çekinildiği ve “neden kadın demeliyiz?” diye sorulan bir dönemde.

Bize hep kadın olmak ayıpmış gibi, kadın olmak suçmuş gibi ya da kadın olduğumuz için suçlanıyormuşuz gibi hissettirdiler. İçimize kapandık ve kadınız diye geri çekildik yıllarca, çünkü bize erkeğin gerisinde durmamız söylendi. Çünkü her başarılı erkeğin arkasındaydı kadın ve kendi hayatını hiçe sayması gerektiğinde de alkışlandı. Yapması gerekenin bu olduğunu zanneden kadın da hep vazgeçti ve hep geride kaldı. Kadın olmak o kadar meşru dışıydı ki kadın demenin de ayıp, kaba, hatta terbiyesizlik olduğunu sandık. Unutmayın kadın olmak ayıp değildir, kadın çağrışımlarını ayıp bulmak ayıptır.

Söylemeden geçemeyeceğim, son dönemlerde sıkça gündeme gelen neden kadın demeliyiz sorularından gına geldi. Biz var gücümüzle her bayan dediklerinde tepki göstersek de, hayır kadınım ben desek de onlar bizim cinsiyetimizi hala öğrenemediler. Bu yazıyı da neden kadın demeliyiz sorusuna cevap olarak yazıyorum. Bayan demenin kibarlık olduğunu zannedenlere iletebilirsiniz.

Neden Kadın Demeliyiz?
Neden Kadın Demeliyiz?

“Neden Kadın Demeliyiz?” Diye Soranlara…

Kadın demekten çekinen geniş bir kitle olduğunu kendi gözlerinizle gördüğünüze eminim. Otobüste, asansörde, markette, hastanede, okulda vs. aynı ortamda bulunmak zorunda kaldığımız bu insanlar kendilerince kibarlık yaptığını zannederler ve yanlışlarını düzeltmeye çalıştığımızda da agresif cevaplar verirler. Üstelik bayan diye seslendikleri için sinirlendiğimizde de şaşırırlar ve kızarlar.

Kadın bir cinsiyettir

Hepimizin de bildiği gibi dünyadaki insan ırkı iki cinsiyetten oluşur. Kadın dişi cinsiyeti, erkek de eril cinsiyeti ifade etmek için kullandığımız kelimelerdir. Kadın ve erkek olarak bizi birbirimizden ayıran fiziksel özelliklerimiz vardır. Geri kalan tüm aynı ya da farklı özellikler cinsiyet rollerinden ileri gelmektedir. Yani kadın ya da erkek olarak kurgulanmış rollere bürünürüz, maalesef.

Bayan bir cinsiyet değildir

Bayan ya da bay bir cinsiyet değil, hitap şeklidir. Erkeğe erkek demeniz gerektiğinde, kadına da kadın deyin. Açık olmak gerekirse hitap yerine geçen bayanda problem yok, ancak cinsiyet yerine geçen bayanda problem var. Asansörde hitap ederken erkeğe “Bay 4. kata basar mısınız? demediğiniz için bir kadına da “Bayan 4. kata basar mısınız?” demeyin. Bir kadın olarak benim kişisel fikrim, hanımefendi olarak hitap edilmesi en doğrusudur.

Bayan bir cinsiyet değildir
Bayan Bir Cinsiyet Değildir

Neden kadın denilmesini istiyoruz?

Neden kadın demeliyiz? diye sormuştunuz. Mesele şu, kadınlardan bahsedildiğinde sizi kadın demekten alıkoyan zihniyetiniz bizi rahatsız ediyor. Bir kadına ne şekilde anlam yüklediniz ki kadın demekten çekiniyor ve bayan demeyi daha kibar buluyorsunuz? Rahatsızlığımızın özünde şu var bizi kadın olarak canlandırdığınız biçimden memnun değiliz.

Yemeğin salçalısı kadının kalçalısı, kadın dediğin mutfakta aşçı yatakta orospu vs. gibi deyimler neyden memnun olmadığımızı kısaca açıklayacaklardır.

Dil, insanın düşündüklerini dışa vurmasının bir yoludur. Kelimeler kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek için vardır. Kızdığımız şey kadın kelimesine yüklediğiniz anlamlar, görev ve sorumluluklardır. İnsanın zikri neyse fikri de odur derler, zikrinizde bir iyileştirme yapın da kadın derken utanmayın!

Paylaş!
Facebook
Facebook
Twitter
Instagram
Pinterest
Pinterest
Google+
http://morkutu.net/feminizm/neden-kadin-demeliyiz-sorusunun-cevabi/
RSS

Bir cevap yazın

Bizi arkadaşlarına tavsiye eder misin?